Eğlence

“13 Reasons Why” Adlı Dizideki 6 Yanlış

Uyarı: Bu yazı spoiler içerir!

“13 Reasons Why” adlı dizi yayınlanmadan önce konuşulmaya başlanmıştı.

Dizinin yapımcılarından birinin Selena Gomez olması dizinin daha da fazla ilgi görmesine sebep olmuştu.

Dizi yayınlandıktan sonra işlenen konu ve oyuncular daha fazla ön plana çıktılar.

Dizinin konusu ve oyuncuları gençlerin çok fazla ilgisini çekti.

Anlatılan hikaye ve verilmek istenen mesajlar ise eleştirilere maruz kaldı.

Bir de dizide yapılan bazı yanlışlar var. Daha önce lise ikinci sınıf öğrencisi için seçilen oyuncuların yaşlarının ve görüntülerinin lise öğrencisi için uygun olmadığı eleştirilmişti.

Biz de sizlere dizideki diğer yanlışlardan oluşan bir liste hazırlamak istedik.

1) Zihinsel sağlık için çalışmalar ve kaynaklar yok.

"13 Reasons Why" Adlı Dizideki 6 Yanlış

Dizide Hannah, tek seçeneği intihar etmek gibi davranıyor. Ailesi ya da arkadaşlarıyla konuşmuyor. Dizi 12-15 yaş aralığındaki gençler için pazarlanıyor. Bu yaş aralığındaki bir dizide zihinsel sağlık açısından farklı alternatifler gösterilmeli ve farklı yöntemler belirtilmeli. Nasıl sadece tek seçenek intihar etmek gibi görünüyor?

2) Dizideki oyuncular gerçekçi değil.

"13 Reasons Why" Adlı Dizideki 6 Yanlış

Oyuncuların hepsinin yaşı 22 civarında. Lise 2 öğrencisini yansıtmak konusunda oldukça başarısız bir görüntü oluşturmuşlar.

3) Sağlıklı ebeveyn / çocuk ilişkileri gösterilmiyor.

"13 Reasons Why" Adlı Dizideki 6 Yanlış

Dizide ebeveynler, çocuklarıyla konuşmayı ya da onları bir uzmana yönlendirmeyi tercih etmiyorlar. Her sabah aile kahvaltısı yapmanın yeterli olacağını düşünüyor. Halbuki Clay tamamen halüsinasyon görüyor ve çok fazla panik atak geçiriyor. Annesi bu durumu fark etmiyor ve onunla konuşmaya çalışmıyor.

4) Okul ölüm olayıyla uygun bir şekilde ilgilenmiyor.

"13 Reasons Why" Adlı Dizideki 6 Yanlış

Bir yıldan az bir sürede ikinci sınıfın iki ölüm vakası var. Jay, popüler bir çocuk ve atlet olmasına rağmen sondan bir önceki bölüme kadar öldüğünü bile öğrenmiyoruz. Jay’in ölümünden sonra danışmanlar öğrencilerle ilgilenseydi, Hannah’ın ölümünün önüne geçilebilirdi.

Hannah öldükten sonra da okulda herhangi bir danışman yok. Öğrenciler için kaynak gibi görünen tek kişi ilgisiz rehberlik danışmanı.

5) Hannah’ın intiharı kişileri cezalandırıyor.

"13 Reasons Why" Adlı Dizideki 6 Yanlış

Hannah’ın kasetleri kaydetmesinin temek nedeni, bu insanları ölümünden suçlaması. Hannah ona zarar veren herkesten intikam almaktan keyif alabilir gibi görünebilir, gerçekte Hannah, eylemlerinin herhangi bir etkisini göremez, çünkü o ölür.

6) Dizi, Clay’in sevgisinin Hannah’ı kurtarabileceği fikrini destekliyor.

"13 Reasons Why" Adlı Dizideki 6 Yanlış

Clay, Hannah’a yalnızca kendisine aşık olduğunu söyleseydi Hannah yaşardı! Hannah’ın ölümü Clay’in suçu!

Hayır. Hannah’ın ölümü bir çok faktörden kendi seçimiydi. Clay onu kurtaramazdı. 15 yaşındaki garip bir çocuğu kendisine olan sevgisini itiraf edememesi nedeniyle ölümünden sorumlu tutuyor olması rahatsız edici.

Dizideki yanlış olduğunu düşündüğünüz durumları yorum olarak eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda bu maddelerden sizin için doğru olmadığını düşündüklerinizi de yazmayı unutmayın.


Popüler

Üst