Liste

5 Genel Oda Arkadaşı Problemi ve Çözme Yöntemleri

Üniversiteyi eğer evimizden uzak bir yerde okuyorsak genel olarak ya yurtta kalıyoruz ya da bir ev tutuyoruz. Her iki seçenekte de bir oda arkadaşımız oluyor.

Bazen onlarla anlaşamıyoruz, bazen kavgalar ediyoruz. Bazen de onları kardeş gibi çok seviyoruz. Ama genel olarak herkesin arasında yaşanan problemler oluyor. Eğer senin de bir sorunun varsa bunu dert etme.

Ya da eğer yeni biriyle tanışacaksan ve ilk defa beraber kalmaya başlayacaksanız da bu yöntemler aklında bulunsun. Bakalım nasıl sorunlar yaşanıyor ve neler yapılabilir?

1) Çok dağınık

5 Genel Oda Arkadaşı Problemi ve Çözme Yöntemleri

Bazı insanlar gereğinden dağınık olurlar. Eşyalarını toparlamaz ve onlar dağınık olduğu zaman rahat ederler. Bu sorunu çözmek için ilk yöntem bir program hazırlamak. Arkadaşınla beraber temizlik programı hazırlayın ve görev dağılımı yapın.

Herkesin kendi görevi olsun ve herkes onu uygulasın. Herkesin uygun olduğu zaman için bu düzenleme yapılırsa herhangi bir bahane de bulamaz.

Eğer bu programa uymuyorsa onunla konuşmayı dene. O dersteyken ona bir not yazıp odadan çık. Geldiğinde o notu görsün. Ya da arada ona “ailem gizlice ziyarete gelebilir, odayı biraz toparlasak iyi olur” şeklinde uyarılar yapmayı dene.

Eğer bütün bunlara rağmen yine aynı şekilde devam ediyorsa ve sana karşı agresif ve sinirli bir şekilde davranmaya başlıyorsa bu durumu yurt görevlilerine bildir ve arkadaşının değişmesini iste.

Eğer aynı evde kalıyorsanız da onunla ciddi bir şekilde konuş ve bu durumun sağlık problemi yaratabileceğini, bu yüzden de aynı evde kalamayacağınızı anlat.

2) Çok kaba

5 Genel Oda Arkadaşı Problemi ve Çözme Yöntemleri

Bazen bir sebep olmasa da anlaşamayabilirsiniz. Sana karşı son derece kaba ve sert davranışlar sergiliyor olabiliyor. Birbirinize ısınamamış olabilirsiniz. Onunla iletişim kurmaya çalışın. Onunla ve diğer arkadaşlarınızla oturup konuşun.

Herhangi bir sorun olup olmadığını ve neden bu şekilde davrandığını sorun. Bu tarz bir durumda fazla zaman geçmeden sakin bir şekilde konuşmanız gerekiyor.

Eğer çözemeyeceğiniz bir sorun olursa ve bu sorun zamanla büyürse stresli bir şekilde yaşamaya devam etmeyin, hemen yurt görevlilerine haber verin ya da o evden ayrılın.

3) Çok dalgın

5 Genel Oda Arkadaşı Problemi ve Çözme Yöntemleri

Eğer oda arkadaşın çok dalgınsa, her şeyi unutuyorsa, dediklerini hatırlamıyorsa ve bu durum seni rahatsız etmeye başladıysa ona bir şey belli etmeden onunla konuşmayı dene.

Son zamanlarda neler yaptığını sorarak onunla sohbet etmeyi dene. Eğer sana çok fazla cevap veremezse bu durumu düzeltebilmek için rehberlikten destek almasını sağlayabilirsin.

4) Sürekli odada kalıyor

5 Genel Oda Arkadaşı Problemi ve Çözme Yöntemleri

Oda arkadaşın sürekli odada kalıp zaman geçiriyor olabilir. Sürekli odada oturup sohbet etmek, bir şeyler izlemek ya da odada bir şeylerle uğraşmaktan keyif alıyor olabilir.

Ama bu durum seni rahatsız etmeye başlamış da olabilir. Bir müddet sonra sıkılmaya başlayabilir ve değişiklikler isteyebilirsin. Eğer bütün vaktini odada geçiriyorsa aktif bir hayatı olmayabilir. Arkadaşı olmayabilir.

Onunla beraber kampüste dolaşmayı teklif edin. Arkadaşlarınızla onu tanıştırın. Ya da onun arkadaşlarıyla tanışmayı deneyin. Kampüsün içindeki kütüphane ya da etkinlik salonlarına beraber gidin ya da onu kulüp toplantılarından birine dahil edin. Kampüste zaman geçirmeye başlayınca bu sorun ortadan kalkmış olur.

5) Her zaman senin eşyalarını ödünç alıyor

5 Genel Oda Arkadaşı Problemi ve Çözme Yöntemleri

Senin kıyafetlerini, okul eşyalarını, çantalarını, gözlüklerini, kişisel eşyalarını sürekli ödünç almak istiyor olabilir. Bu durum oda arkadaşınla yapacağın bir anlaşma ya da sözleşme ile ortadan kalkabilir.

Uzun uzun her şeyi yazarak, bütün kuralları belirterek, hem onun hem de senin istediklerine dikkat ederek bir sözleşme hazırlayın ve bunu kapıya yapıştırın. Herkes o kurallara göre hareket etsin.

Yoksa bu durumu daha sonradan ortadan kaldırmak oldukça zor olur. En kolay yolu bir anlaşma yapmak. Sizin için daha sonra örnek hazırlanmış bir anlaşma paylaşacağım. Beni takip etmeye devam edin.


Popüler

Üst