Özel Yazılar

Aspirin Kullanmadan Baş Ağrısını Önlemenin 5 Yolu

Baş ağrısı insanları fazlasıyla zorlayan ve bunaltan bir rahatsızlıktır. Ağrı önce hafif başlar ve sonra şiddetini arttırır. Bazen o kadar kuvvetli ağrır ki geçmesi için her şeyi yapabilecek duruma gelirsiniz. Işıktan , sesten ve çeşitli çevresel faktörlerden etkilenirsiniz ve önleyemediğinizde de sinirlenirsiniz.

Uyumak isterseniz ama ağrı sizi uyutmaz ve bir süre sonra da mideniz bulanmaya başlayabilir. Deli gibi ağrıyan baş ağrısı için tek çare aspirin gibi gelir insana. Ağrımaya başladığını hissettiği anda bir tane aspirin alırız , önlemeyi düşünürüz.

Ağrı aspirini aldığımız halde artmaya devam ederse de uyumak için kendimizi zorlarız , uyuyamadıkça da bu ağrı artmaya devam eder. Ne sinir bozucu .. Ama sadece asprine bağımlı kalmayabilirsiniz. Ağrıyı hafifletmek ve gitmesini sağlamak için çeşitli ek takviyeler yapabilirsiniz.

1) Bilinçli Davranış Terapisi

İlk olarak ağrınızı arttıracağını bildiğiniz çevresel faktörleri önleyin. Ses , ışık gibi şeyler. Önleme işlemini bitirdikten sonra ise başınızın ağrımadığını kabul edin. Ağrıdığını unutun. Ağrıyı hissettiğinizde başım ağrımıyor diyin ve meşgul olacağınız bir uğraş bulun. Ama bu gözlerinizi yoracak bir iş olmasın. Dışarıya çıkıp küçük adımlarla yürüyüşler yapabilirsiniz. Oksijen almak ve derin derin nefes alarak küçük adımlarla yürüyüş yapmak size çok iyi gelecektir.

1) Bilinçli Davranış Terapisi

2) Masaj Terapisi

Ağrıyı geçirmek için en etkili yollardan biri masaj yapmaktır. Alnınıza , başınızın arka kısmına ve saç diplerinize yavaş yavaş parmak uçlarınızla masaj yapmayı deneyin. Parmaklarınızı hareket ettirirken ağrıyan noktayı belirlemeye çalışın. Rahatlayacağınız bir nokta olur masaj esnasında. O noktayı belirledikten sonra dairesel hareketlerle o noktaya yavaş yavaş masaj yapın.

Masaj Terapisi

3) Doğal Takviyeler

Masaj işlemini yaparken taze nane yaprağı ya da nane yağı koklayabilirsiniz. Limonlu çay da insanı çok iyi rahatlatır. Her akşam bir bardak limonlu bitki çayı içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bunlara ek olarak bir patatesi kesip başınızın üzerine yerleştirip onunla da masaj hareketleri yapmak iyi gelebilir.

Doğal Takviyeler

4) İyi Bir Diyet

Bu çok basit gibi gelebilir. Ama iyi bir diyet yapmak vücudunuzun daha dinç ve sağlıklı olmasını sağlar. Fast food yemekten uzak durursanız , kafeinli ürünleri kullanmazsanız , yapay tatlandırıcılardan kaçarsanız ve dondurulmuş ve konserve edilmiş yiyeceklerden uzak durursanız , bu daha dinç hissetmenize yardımcı olur. Günümüzde her şeyin doğalıyla beslenmek çok zor. Katkı maddeleri her yiyecekte mevcut. Ama elimizden geldiği kadarıyla sağlıklı besinler tüketebilirsek vücut sağlığımız o kadar iyi olur.

İyi Bir Diyet

5) Yoga Yapmak / Spor Yapmak

Yoganın iyileştirici özelliği vardır. Evinizin bir köşesinde özel bir yer ayırıp , yoga hareketleri yapmak sizi rahatlatır. Bacaklarınızla yapacağınız küçük hareketler ve başınızı kullanarak yapacağınız hareketler rahatlamanıza yardımcı olabilir.

yoga yapmak

 

Popüler

Üst