Televizyon

Bazı Kanadalı Okullar “13 Reasons Why” Adlı Diziyi Yasaklıyor!

Mart ayının sonunda yayınlanmaya başlayan “13 Reasons Why” adlı dizi çok fazla konuşuluyor.

Dizinin hayran sayısı kadar eleştiri sayısı da fazla.

Bazı ülkelerde bu dizinin ebeveyni olmayan çocuklar tarafından izlenmesi yasaklanırken bazı yerlerde de okullar tarafından ailelere bildiriler yapılıp çocukların izlemesi yasaklandı.

Kanada’daki bazı okullar aileleri diziye karşı uyarmak için harekete geçti.

Ailelere gönderilen e-postalarda şu şekilde sözler yer alıyor: “Bu dizide verilen tema, lise öğrencilerinin intiharı olarak ortaya çıkıyor. Şiddet, küfür, alkol, uyuşturucu, sigara içme gibi yoğun sahneler yer alıyor. Lütfen çocuğunuzu bu konular hakkında uyarın ve okul tarafından izlemesinin yasaklandığını da bildirin.”

Okullar tarafından ailelere gönderilen e-postalar hakkında ilerleyen zamanlarda nasıl açıklamalar yapılır bilemiyoruz.

Ama dizinin oyuncusu Kate Walsh ise tam tersini düşünüyor. Yaptığı bir açıklamada “Ebeveynler, öğretmenler ve öğrenciler cinsel saldırı, zorbalık, cinsiyet konuları, ırk sorunları, intihar, depresyon ve zihinsel sağlık konularında konuşmalar yapmalıdır çünkü bizim ülkemizde şu an gördüğümüz gibi hala utanç ve sessizlik örtüsünün altında kalıyorlar. Anne ve öğretmenler gençlere ek olarak diziyi izlemeli.” dedi.

Sanırım bu dizi tartışılmaya devam edecek. Peki siz nasıl düşünüyorsunuz? Bu konudaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz.


Popüler

Üst