Eğlence

Marcel Proust – Albertine Kayıp Konusu!

Marcel Proust, Fransız romancı, deneme yazarı ve eleştirmen. Albertine Kayıp adlı kitabı ise “Kayıp Zamanın İzinde” adlı 7 ciltlik eserin altıncı cildi.

Kiralık Aşk dizisinde Pamir’in Defne’ye ‘Albertine’ demesinden sonra bu kitap hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler araştırmaya başladılar.

Daha sonra Ömer, Defne’ye kitabın ilk basımını hediye edince, bu kitaba olan ilginin ve merakın daha da artması sağlandı.

Kitabın konusunu merak edenler için kitabın arka sayfasını sizlerle paylaşmak istedim. Arka kapak bilgisi aslında kitap hakkında genel bir bilgi veriyor.

” ‘Mademoiselle Albertine gitti!’ Istırap, insan psikolojisine, psikoloji biliminden çok daha derinlemesine nüfuz eder. Daha bir dakika önce, hislerini tahlil ederken, Albertine’le son bir kez görüşmeden, bu şekilde ayrılmanın, en çok istediğim şey olduğuna kanaat getirmiş, Albertine’in bana verdiği hazların vasatlığıyla beni mahrum ettiği hazların bolluğunu karşılaştırıp kendimi çok zeki bulmuş, onu artık görmek istemediğim, sevmediğim sonucuna varmıştım. Oysa, ‘Mademoiselle Albertine gitti’ sözleri, kalbime öyle bir acı saplamıştı ki, bu acıya pek uzun süre dayanamayacağımı hissediyordum. Benim nazarımda bir hiç olduğunu zannettiğim şey, demek ki aslında bütün hayatım, her şeyimdi.”

Marcel Proust’un dev yapıtının altıncı cildi Albertine Kayıp, tam da Mahpus’un gittiği yerden başlıyor: “Mademoiselle Albertine gitti!” Hizmetçi Françoise’ın bu ünleminin yankısı, romanı genişleyen halkalarla kuşatıyor: Andree’yle yüzleşme, birbirini izleyen telgraflar, Boulogne Ormanı’ndaki sarışın, birbirini yankılayan Combray ve Venedik… Gelgitin ardından, bir gondol gezintisinde ağır ağır açılan yeni ufuklar.”

Marcel Proust - Albertine Kayıp Konusu!Marcel Proust - Albertine Kayıp Konusu!

Bir kadına duyulan sonsuz aşkı ve yaşanılan gelgitli ilişkiler hakkında önemli düşüncelere sahip. Bir kişinin gidişinin arkada kalan kişi açısından ne kadar zor olduğunu ve nasıl etkiler yarattığını anlatan bir kitap.

Dizilerde bu tarz önemli bilgiler verilerek kitaplara olan ilginin arttırılması çok hoş bir şey. Sizler de bu kitabı satın alıp okuduğunuz kitapların arasına eklemelisiniz. Çok hoş ve etkileyici olan bu kitabın diğer ciltlerini de okumalısınız.


Popüler

Üst