Liste

Oda Arkadaşınız İçin Hazırlanmış Sözleşme Örneği – Kesinlikle Kurallara İhtiyacınız Olacak!

Sizlere daha önce oda arkadaşınız için bir sözleşme paylaşacağımı söylemiştim. Arkadaşınızla beraber bir sözleşme hazırlayıp eğer bu sözleşmedeki kurallara her ikiniz de uyarsanız oldukça rahat bir sene geçirebilirsiniz.

Bir insanla yeni tanışıp aynı odada kalmak oldukça zor bir durum. Mümkün olduğunca sorunsuz ve gerilimsiz bir şekilde aynı odayı paylaşmak istiyorsanız bu sözleşmeden bir tane çıktı alın her ikiniz de imzalayın ya da üç kişiyseniz üçünüz imzalayın ve herkesin göreceği bir yere yapıştırın. Oda girişi mantıklı bir yer olur.

Kapının kenarında olan bu sözleşme herkesin nasıl davranması gerektiğini belirlesin. Buna sizler de kendi maddelerinizi ekleyebilir ya da gereksiz olanları silebilirsiniz. Ama bu sözleşme üzerinde odada kalan herkes beraber ortak karar verip çalışsın.

Sevgili (Oda arkadaşınızın ismi),

1) Eğer koridorda ya da dışarıda yakışıklı bir çocuk ya da sevdiğim bir kız arkadaşım olduğunda onu odaya davet etmek istersem önce sana soracağım ve eğer sen bunu kabul etmezsen, ertesi gün kabul etmediğin için sana surat asmayacağıma söz veriyorum.

2) Eğer odada parti vermek istiyorsan iki şartla bunu kabul ederim: birincisi ben de davetli olacağım, ikincisi eğer şikayetten dolayı odaya müdür gelirse gürültüden dolayı oluşan suçu senin üstlenmeni ümit ediyorum.

3) Senin iznin olmadan atıştırmalıklarını asla yemeyeceğime söz veriyorum. (Krakerlerini açıp masanın üzerinde bırakıp benim de yatağımdan onlarla bakışmamı sağlarsan buna karşı koyamayabilirim)

4) Eğer en sevdiğin diziyi izliyorsan yanında çok fazla konuşmayacağıma söz veriyorum ama o benim de sevdiğim diziyse bir kaç soru sorarak izleyebilirim.

Oda Arkadaşınız İçin Hazırlanmış Sözleşme Örneği - Kesinlikle Kurallara İhtiyacınız Olacak!

5) Eğer annen sana evde yaptığı yiyeceklerle dolu bir çanta hazırlarsa ve onu odaya getirirsen, onları durmadan yediğin için rahatsız olup bana teklif edene kadar onları yemeyeceğime söz veriyorum.

Oda Arkadaşınız İçin Hazırlanmış Sözleşme Örneği - Kesinlikle Kurallara İhtiyacınız Olacak!

6) Hala üzerinde etiketi olan ve dolabında açılmayı bekleyen eşyalarını ellemeyeceğime ve her zaman eşyalarını ödünç almak için izin isteyeceğime söz veriyorum.

7) Eğer sabah saat 7’de kalkıp spor yapmak istersen, alarm beni uyandırdığı için yüksek sesle sızlanmayacağıma söz veriyorum. Ama içimden söylenebilirim.

8) Eğer masanın üzerinde kapalı bir not görürsem ona burnumu sokmayacağıma söz veriyorum. Hatta erkek arkadaşından gelen bir mektup ya da bir sınav kağıdı olsa bile.

9) Eğer biriyle hararetli bir şekilde telefon konuşması yaparsam koridora doğru gidip konuşarak seni onu dinlemek zorunda bırakmayacağıma söz veriyorum.

10) Yatağa her zaman makul bir saatte gireceğime söz veriyorum. Hafta sonları ve sınav haftası hariç.

11) Sabahları alarmın erteleme tuşuna iki kezden fazla basmayacağıma söz veriyorum. Pazartesi günleri hariç tabi. Aslında üç kez basmayı hak ettiğimi düşünüyorum.

Oda Arkadaşınız İçin Hazırlanmış Sözleşme Örneği - Kesinlikle Kurallara İhtiyacınız Olacak!

12) Duşta şarkı söylerken ses tonumu alçak tutacağıma söz veriyorum. Ama Adele dışında. Adele şarkılarını alçak tonda söylemek imkansız.

13) Eğer odada sevdiğin birinin kalmasını istersen seve seve kanepede ya da arkadaşımın odasında yatmayı kabul edeceğim. Tabi aynı şeyi senin de benim için yapmanı ve ertesi gün bana bir kahve ısmarlanı isterim.

14) Eğer kıyafetin ya da saçın hakkında fikrimi almak istersen dürüst cevap vereceğime söz veriyorum. Ama senin de duymak istediğin cevabı vermediğimde delirmemene söz vermen lazım.

15) Eğer ben ders çalışmaya çalışırken odada bilgisayarından kulaklık olmadan bir dizi ya da Youtube videosu izlersen, yüksek sesle bağırmak yerine rahatsızlığımı belli etmek amacıyla boğazımı temizleyeceğime söz veriyorum.

16) Hasta olduğun zamanlarda sana kaba davranmayacağıma söz veriyorum.

17) Eğer bir gece horlarsam, bana yastık fırlatmana izin veriyorum. Ama benim horladığımı diğer arkadaşlarımıza söylemene izin vermiyorum.

18) Eğer başarısız bir mikrodalga fırını tarifi denersem, fırını temizleyeceğime söz veriyorum.

19) Banyo zamanını 15 dakikadan kısa tutmaya çalışacağıma söz veriyorum ama eğer bacaklarımdaki tüylerle uğraşacaksam 20 dakikadan fazla sürebilir.

20) Ama en önemlisi, her zaman saygılı,düşünceli, dürüst, iyi kalpli biri olup en iyi oda arkadaşı olacağıma söz veriyorum. Adet olduğum günlerdeki davranışlarımdan sorumluluk kabul etmiyorum.

İmza

Temizlikle ilgili maddeleri yurt kurallarına göre kendiniz ekleyebilirsiniz. Aklınızda eklenmesi gereken başka maddeler varsa onları da yorum olarak atabilirsiniz.


Popüler

Üst