Liste

Sosyal Medya Detoksunun 8 Yararı

Sosyal medya hesaplarınızdan ve cep telefonunuzdan ayrı kalamıyor musunuz?

Sürekli elinizde telefonunuz oluyor ve fotoğraflar, beğeniler, yorumlar ile mi zaman geçiriyorsunuz?

Bütün gün ve hatta her gün aynı şeyleri yaşamaktan sıkılmadınız mı?

Sosyal medya detoksunu hepiniz duydunuz ama önemsediniz değil mi?

Eğer bu anlattıklarımın hepsi sizin için gerçeliyse hadi hemen detoks yapmaya başlayın.

Ben de sizler için detoksun faydalarından bahsedeyim.

1) Kendin için daha fazla zamanın olacak.

Her gün telefon ekranına bakarak ne kadar zaman harcadığını bir düşün. Yarım saat? Bir saat? Birkaç saat? Şimdi her gün harcadığın bu zamanı düşün. Başkalarının yaptıklarını takip ederek ya da kendi hayatını takip etmelerine izin vererek geçirdiğin bu zamanı kendine ayırsan neler yaparsın neler. Herkesten farklı olmak ve farklı deneyimler yaşamak Facebook’ta zaman harcamaktan daha eğlenceli değil mi?

2) Üstünlük taslamak yok!

Sosyal medya hesabından yapılan her paylaşım ile aslında daha iyi, daha güçlü, daha akıllı, daha dikkat çekici olma yarışı var. Kimsenin mükemmel bir yaşamı olmadığını hatırla. Yalnızca sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar ile en başarılı, en akıllı kişi olmuyorlar. Başkalarını takip ederek harcadığın zamanı kendinle ilgili sevdiğin şeyleri yaparak geçirebilirsin.

3) Sabah ve akşam rutinleri oluşturabilirsin.

Her sabah ve her akşam yaklaşık 2 saat Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest’te geziniyor musun? Eğer cevabınız evet ise, sosyal medyayı içermeyen çok kuvvetli bir sabah ve akşam rutini geliştirmenin ne kadar müthiş olduğunu düşünün. Egzersiz yapabilirsiniz, sevdiğiniz televizyon şovlarını izleyebilirsiniz, kendinize özel zaman ayırabilirsiniz.

4) Her anın tadını ekran yerine kendi gözlerinizle alabilirsin.

Son bir ay içinde yaşadığınız süper heyecanlı, ilham verici, eğlenceli şey neydi? Kendi gözlerinizle mi yoksa ekrandan mı izledin? Cevabın Instagram Hikayelerinden ya da Facebook, Twitter’dan izlediğin bir video olacaktır. Harika anları yakalamayı ve onları tekrar tekrar izleyebilmeyi anlıyorum ama o anın tadını çıkarmak ve tamamen anı yaşamak çok daha iyi hissettirecektir. Bir konsere gittiğinde elinden telefonunu bırak ve o anı yaşa. Bir sehayatteyken telefonunu bırak ve yolculuğun hiç bir anını kaçırmadan tadını çıkar. Her şeyi kendi gözlerinle gör, ekrandan değil.

5) Sevdiğin insanlarla zaman geçirmekten keyif alabilirsin.

Arkadaşlarınla ya da ailenle beraber zaman geçirirken elinde telefonunla sürekli paylaşım yapmak derdiyle her şeyin fotoğrafını çekiyorsun. Evet, evet. Ya fotoğraf çekiyorsun ya da sosyal medya hesabında ne var diye takip ediyorsun. Lezzetli yemeklerin ya da meyveli kokteylerin fotoğrafını çekmektense telefonunu cebine ya da çantana koy. Arkadaşlarınla, ailenle sohbet etmenin tadına var. Anı yaşa!

6) Daha fazla dikkatli olursun.

Gün boyunca bütün sosyal medya hesaplarınıza bakmak için yaşantınızda molalar veriyorsun. Telefonunuza baktığınız anda dikkatini ve düşünceni kaybetmemek imkansız. Telefonunla sürekli ilgilenmediğin zaman çok daha fazla dikkatli ve açık fikirli olursun.

7) Gerçek tutkularınızı bulabilirsin.

Ne sevdiğine ve seni neyin mutlu ettiğine odaklanmak için daha fazla vaktin olur. Hoşlandığın, keyif aldığın daha fazla şey bulabilirsin. Takip etmek istediğin yeni fikirler geliştirebilirsin. Belki bir savunma sporuna odaklanacaksın belki de bir su sporuyla ilgileneceksin. Belki de ilgi alanın moda ile ilgili olacak. Yeni fikirler üretebileceksin. Zamanını yeni deneyimler yaşamak, yeni kurslara giderek yeni yetenek sahibi olmak için harca.

8) Etrafındaki kişilere ilham verebilirsin.

Arkadaşların ve sevdiklerin, sosyal medya detoksundan sonra ne kadar çok değiştiğini, mutlu, ilham verici ve üretken olduğunu gördüklerinde kesinlikle kendileri için denemek isteyecekler. Ardından hepiniz birbirinizin yeni yaşantısından farklı şeyler öğrenecek ve çok daha verimli, mutlu bir yaşam tarzın olacak. Bunun ne kadar şaşırtıcı olacağını hayal edin?

**Sosyal medya detoksu için telefonunuzu kapatın, hiç bir şeyle ilgilenmeyin demiyorum. Kendinize bir program yapın ve günde sadece yarım saat ayırmak için bir zaman belirleyin. Her gün aynı saatte sadece yarım saat harcamaya başladığınızda başta zor gelse de sonrasında bunun mükemmel bir farklılık olacağından emin olabilirsiniz.

Anlattıklarımı dikkate alıp uygulamaya başlayacak olanlar burada mı?

Popüler

Üst