Eğlence

Üniversitenin İlk Yılında Yurtta Kalan Öğrencilerin Evini Özlemesiyle Baş Etme Yöntemleri

Eğer üniversitemiz yaşadığımız yerde değilse, il dışındaysa yurtta kalmayı tercih ettiysek ilk sene bu durum bizi biraz zorlayabilir.

Yurtta kaldığımız zaman bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmek zorunda kalıyoruz. Kendi odamız olmuyor ve yanımızda ailemiz de bulunmuyor.

İlk sene bu durum oldukça zor gelebilir. Evini özleyebilirsin, yaşadığın şehri ve aileni özleyebilirsin.

Okula başladıktan sonra bir kaç ay geçince bu özlem artmaya başlar. Çünkü ilk başladığın zaman tek başına yaşayacak olman sana rahatlıkmış gibi gelebilir. Halbuki zaman geçtikçe bu durumdan çok fazla keyif almamaya başlarsın.

Odanda tek kalamazsın, oda arkadaşlarınla anlaşmak zorundasın ve bir program dahilinde yaşamak zorundasın.

Evinde çamaşırların yıkanıp ütülenip katlanmış bir şekilde odana yerleştirilirken yurtta her şeyi sen yapmak zorunda kalıyorsun. Aile özlemi, yaşadığın şehir özlemi ve oda özlemi gün geçtikçe seni zorlayabilir.

Ama bu durumu sorun haline getirmemen gerekiyor. Bu yaşadığın düşünceler ve karmaşık duygular oldukça normal. Senin gibi herkes aynı şeyleri yaşıyor. Düzenin bozuluyor ve alışkanlıkların değişiyor. Ama okulun bitene kadar bu durumu yaşamak zorunda olduğunu düşünerek yaşadığın şartları keyifli hale getirmeye çalışmalısın.

Yurttaki arkadaşlarınla akşamları dedikodu saati planlayabilirsiniz. Beraber sosyal aktivitelere katılabilirsiniz. Her gün belirli saatlerde yürüyüş yapabilirsiniz. Ortak ilgi alanlarınızı belirleyip onlarla ilgilenebilirsiniz.

Ek olarak okulundaki arkadaşlarınla keyifli zamanlar geçirmeye özen gösterebilirsin. Zamanının çoğunu yurtta kalarak ve yatarak geçirme. Arkadaşlarınla beraber olmaya çalış. Kampüste gezinti yap. Öğrenci kulüplerine üye ol.

Tek olduğun zamanlarda bu durumu değerlendir. Sevdiğin müzikleri dinle, kitap oku ve kendine zaman ayır.

Evinle sürekli iletişim halinde ol. Annenle, babanla ve kardeşlerinle konuş. Oradaki arkadaşlarınla iletişim kur. Tatillerinde sık sık ailenin yanına git ve odanda kal.

Her zaman pozitif ol. Bu durum geçici süreliğine bu şekilde ilerliyor. Sonra kendi evine döneceksin. Tek dikkat etmen gereken şey arkadaş seçiminde dikkatli olmak. Arkadaşlarını seçerken özenli davran ve sayısını da az tut.

Yurtta kalanlar bizlere kendi deneyimlerini ve önerilerini de yazmayı unutmasınlar. Bakalım kimler yurtta kalıyor?


Popüler

Üst