Liste

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi!

Bu sene üniversiteye başlayacak olan ve yurtta kalacak olan arkadaşlar için oldukça tempolu geçen bir zamana geldik. Artık herkes alışverişlerini yavaş yavaş bitirmeye çalışıyor. Çünkü araya bayram girecek ve bayramda alışveriş ile uğraşmak daha zor olur. O yüzden artık yavaş yavaş tüm hazırlıkları sonlandırıp yurt odanıza yerleşmeyi beklemeniz daha iyi gibi görünüyor.

Peki neler mi almalısınız? Alışveriş listenizde nelere yer vermelisiniz? Gereksiz harcamalar yapmamaya dikkat edin. Ben de sizler için bir liste hazırladım. En azından ne tarz ihtiyaçlarınızın olacağına karar verebilmenize yardım eder.

1)Okul Malzemeleri

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi!
Yurtta çalışma masanıza yerleştirebileceğiniz kadar okul malzemeleri almaya dikkat edin. En çok dikkat etmeniz gerekenleri listeledim. Kalem,silgi,uç gibi temel ihtiyaçları yazmama gerek yok değil mi? 🙂

-Makas-bant; hem derslerde hem de odanızda kullanmaya ihtiyaç duyacaksınız.
-Yapışkanlı kağıtlar (Postitler); çok fazla kullanacaksınız. Hem odanızda notlar almak için hem de kitap ve defterlerinizde çok işinize yarayacak.
-Çeşitli dosyalar; çıtçıtlı dosyalar, sıkıştırmalı dosyalar ve klasörler çok işinize yarayacak. Çünkü çok fazla A4 notlarınız olacak. Eğer düzenli olmazsanız hepsi tek tek kaybolurlar.

2)Okul Çantaları

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi!
Bu konuda aslında özgürsünüz. Tek dikkat etmeniz gereken şey küçük çantalardan uzak durmanız. Çünkü okula gittiğinizde eğer tek dersiniz varsa ve fazla eşyanız yoksa bile okuldan ayrılırken elinizde tutmanız gereken notlar olabilir. Okula gittiğinizde derste hocanız çalışma kağıtları verebilir ya da arkadaşlarınızdan fotokopiler çekmek isteyebilirsiniz. Ayrıca su şişenizin de sığmasına dikkat edin. Yoksa oldukça zor oluyor. Okulda bir elinizde şişe, bir elinizde telefon, bir elinizde de cüzdan olunca işin içinden çıkılmaz hale geliyor. 🙂

-Sırt çantası; olmazsa olmazlarınızdan olmalı. Belki çeşitli aktivitelere katılırsınız. Dans, spor gibi mesela. Kıyafetleriniz ve eşyalarınız için bir sırt çantası en mükemmel yol.
-Geniş ve büyük çantalar; bu da bir bayanın vazgeçilmezi tabi ki. Çapraz ve kol çanta modellerini kullanabilirsiniz. Yanınıza en az bir tane de klasik kombine uyacak bir çanta alın.

3)Yurt Temelleri

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi!

Odanız için oldukça akıllı ve mantıklı bir alışveriş yapmaya dikkat edin. Çünkü oldukça küçük olan bir odaya sığmaya çalışacaksınız ve hatta belki de tek olmayacaksınız. İlk önceliğiniz hijyen olmalı.

-Nevresim takımı; birden fazla almaya dikkat edin. Yıkadığınızda yedeği olsun ve sık sık değiştirmeye de özen gösterin.
-Battaniye ya da pike; bunlar belki odanızda olabilir. Eğer yurt size bunları sağlarsa yıkamadan kullanmayın. Ama yine de yanınıza otururken ya da uzanırken üzerinize alabileceğiniz bir battaniye alın derim. Kış çok soğuk oluyor.
-Terlik; terliksiz olmaz. Oda da yerlere basmayın, çünkü o kadar temiz olmayacak büyük ihtimalle. Rahat edeceğiniz, hem kalın, yumuşak ve sıcak tutacak bir terlik hem de banyo yapmak için kullanacağınız parmak arası bir terlik alın.
-Asılan raf; dolabınız yeterli olmayabilir. Siz yine de yanınıza asılan bez raflardan almayı unutmayın. Uygun olan bir yere asarsınız.

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi!
-Küçük bir kettle; rahat rahat çay, kahve içebilmek için bir tane küçük kettle alın. Tabi bunu odanızda bulunan temel malzemelere bakarak alın. Eğer varsa almanıza gerek yok. Ama yoksa alın derim. En azından canınız istediğinde rahat rahat içersiniz.

4)Kıyafetler

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi!
Rahatlığınız ilk önceliğiniz olsun.

-Spor ayakkabı

-Spor için kıyafetler; bu iki maddeyi unutmayın. Spor için hazırlıklı olun. Belki dans ya da çeşitli spor aktivitelerine katılırsınız.

-Klasik kombin; en az bir tane klasik kombininiz olsun. Smart casual kombini oluşturun.

-Ders ve günlük hayat için spor kombinler; günlük hayatınızda spor ve rahat kıyafetler tercih etmeye çalışın.

-Pijama takımları; odanızda rahat edebileceğiniz, sıcak tutacak pijamalar alın.

5)Teknoloji Aksesuarları

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Hazırlanmış Alışveriş Listesi!

Teknolojik ürünlerinizi biraz daha güvene alabilmek için kılıflı kullanmaya özen gösterin. Ve küçük bir çanta da alın. Belki derslere götürürsünüz ya da okulun içindeki dinlenme alanlarında kullanmak isteyebilirsiniz. Kulaklık almayı sakın unutmayın.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar arkadaşlar. Eğer daha sonra tekrar yeni şeyler gelirse eklemeye devam ederim. Sizler de diğer arkadaşlarınıza yardımcı olabilmek için yanınıza alacağınız farklı şeyleri yazmayı unutmayın. Herkese kolay gelsin.


Yorum Yap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Üst